تجارت اینترنتی
.:: Your Adversing Here ::.
 

4 دلیل عدم رشد و رونق تجارت الکترونیک در ایران

ایران در زمینه تجارت الکترونیک کشوری بسیار نوپا بوده و تا رسیدن به سطحی قابل قبول ، راه درازی در پیش دارد ، در حال حاضر، حجم تجارت الکترونیک در ایران حدود ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده که این مبادلات بیشتر در حوزه آموزش الکترونیکی ، بلیط الکترونیکی، پرداخت  بهای خدمات دولتی ، خرید کالا و خدمات توسط مصرف کنندگان و مبادله اسناد صورت می گیرد و بیشتر از نوع  می باشد.

 

 

در ادامه به 4 مورد از دلایل اصلی عدم رشد و رونق تجارت الکترونیک در ایران اشاره شده است;

1- عدم اعتماد و امنیت

یکی از مهم ترین دلایل عدم رونق تجارت الکترونیک در ایران ، عدم اعتماد افراد به این نوع معاملات می باشد . به این معنا که برای بسیاری از افراد خرید حضوری و لمس فیزیکی محصول بسیار مورد اعتمادتر از خرید اینترنتی و بدون مشاهده محصول است . همچنین عده ی بسیاری به دلیل ترس از دست دادن اموال خود ، از پرداخت های اینترنتی امتناع می کنند.که این مورد بیشتر در افرادی با سطح سواد پایین تر اتفاق می افتد البته تعدادی از افراد تحصیل کرده نیز فوبیای خرید اینترنتی را دارند !

 

2- عدم فرهنگ سازی صحیح

عدم تلاش جهت فرهنگ سازی این نوع تجارت ، که در اغلب کشورهای دنیا پذیرفته شده است ، باعث عدم پذیرش آن به عنوان یک نوع کسب و کار در میان مردم شده است . این به این معناست که اگر شخصی دارای سرمایه ای جهت را هاندازی کسب و کار می باشد ، ترجیح می دهد روی خرید و فروش فیزیکی سرمایه گذاری کند و از کسب و کار اینترنتی امتناع می کند .

 

3- زیرساخت های نامناسب

درست است که اکنون اکثر مردم از اینترنت برخوردارند اما نمی توان منکر این شد که بسیاری از افراد هنوز هم از دسترسی به آن محروم هستند و عملاً نمی توانند در کسب و کار الکترونیکی سهمی داشته باشند ! که این خود یکی از دلایل اصلی عدم رونق تجارت الکترونیک در ایران می باشد.

 

4- عدم مشورت

عدم استفاده از مشاوران فعال در این زمینه باعث شکست بسیاری از پروژه ها شده است ، طبیعی است که سه رکن مهم در داشتن یک کسب و کار الکترونیکی دخیل می باشد که عبارتست از: ایده ، دانش فنی ساخت ، داشتن علومی به منظور معرفی صحیح ( تبلیغات )، برندینگ ،  بازاریابی و فروش ، بقا ، رقابت و توسعه کسب و کار . متاسفانه عدم اعتقاد به نقش افرادی به اسم مشاور به خصوص در زمینه تجارت الکترونیک  که تمامی خدمات ذکر شده  بالا را پوشش می دهند ، باعث شده یا توجهی به مشاوران نشده ویا در صورت استفاده ، حضور نابلدان در این مهم ، دلیل از بین رفتن این نقش به صورت بنیادی در تجارت الکترونیک شده است.

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: پنج شنبه 19 مرداد 1396برچسب:,
 • زیرساخت های تجارت الکترونیک در کشور ایجاد شده است

   

   

  محمود شکری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، در برنامه "گفتگوی اقتصادی" رادیو گفتگو ، با بیان اینکه زیرساخت های تجارت الکترونیک در کشور ایجاد شده است، گفت: در ایران عموما قوانین نوشته می شود و بعد برای ایجاد زیرساخت ها اقدام می کنند اما خوشبختانه در حوزه تجارت الکترونیک زیرساخت ها ایجاد شده است.

   رضا الف نسب دبیر انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی نیز که در این برنامه حضور داشت گفت : در سال های اخیر شاهد هستیم تعداد زیادی از کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین راه اندازی شده است و در سه سال اخیر حجم زیادی به عنوان استارت آپ ها یا کسب و کارهای نو پا مشغول به فعالیت و راه اندازی هستند.

  وی به بخش های تجارت الکترونیک اشاره کرد و بیان داشت: یک بخش از تجارت الکترونیک مربوط به ارتباط بین شرکت ها تجاری می شود که این بخش خیلی در کشور رواج پیدا نکرده است زیرا میزان دانش و آگاهی برای شرکت ها باید بیشتر شود تا این میزان داد و ستد الکترونیکی شرکت ها افزایش پیدا کند بخصوص اینکه در دنیا این نوع تجارت بسیار گسترده است. یک نوع دیگر B۲C است یعنی فروش به خرده فروش و مصرف کننده که رواج زیادی هم دارد.

  در ادامه محمود شکری نماینده مجلس اظهار داشت: تجارت الکترونیک برای دریافت مجوز فعالیت متولی مشخص دارد. فروشگاه ها از اتاق اصناف یا اتحادیه های صنفی مجوز دریافت می کنند. بخش حمل و نقل آنلاین که به تازگی راه افتاده است و رضایت مردم را همراه داشته است، از سازمان متولی مجوز دریافت می کنند.

  قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

   

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: چهار شنبه 17 خرداد 1396برچسب:,
 • اعطای بیش از 2 هزار میلیارد تسهیلات به فعالان صنایع الکترونیک

  بیش از 2 هزار میلیارد ریال تسهیلات به فعالان صنایع الکترونیک طی 4 سال اخیر توسط صندوق حمایت از تحقیقات وتوسعه صنایع الکترونیک(صحا) وزارت صنعت، معدن و تجارت اعطا شده است.

  دکتر وحدت، مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در این باره اظهار کرد: اعطای تسهیلات مالی صندوق به فعالان بخش خصوصی و تعاونی حوزه صنایع الکترونیک کشور در دولت یازدهم به ویژه در سال‌های 1394 و 1395 بیش از 80 درصد مجموع فعالیت صندوق بوده است.
  وی افزود: تنها در سال 1394 آمار اعطای تسهیلات مالی صحا، معادل با نیمی از مجموع تسهیلات مالی سال‌های قبل از آن (1393-1378) بوده است.
  دکتر وحدت خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه در نمودار قابل مشاهده است، در سال 1395 با توجه به لزوم بازگشت تسهیلات قبلی، تنها رشد چشمگیر در تعداد تسهیلات قابل مشاهده است؛ این امر با نگهداری حداقل نقدینگی و تخصیص تمامی سرمایه ممکن در قالب تسهیلات به شرکت‌ها میسر شده است.

  مدیرعامل صحا تصریح کرد: برآوردها بر مبنای هزینه پرسنلی طرح‌های حمایت شده بین سال‌های 1392 تا 1395 حکایت از کمک به اشتغال 3 هزار و 243 نفر در طرح‌های مورد حمایت صحا دارد. این اعم از حفظ اشتغال فعلی از طریق تامین سرمایه مورد نیاز جهت ادامه فعالیت و یا افزایش نیروی پرسنلی با راه‌اندازی طرح‌های جدید بوده است.

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: دو شنبه 1 خرداد 1396برچسب:تسهیلات,تجارت الکترونیک,وام,صنایع الکترونیک,
 • حمایت پککو از استارت آپ دانش آموزی

   

   

  روابط عمومی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (پککو ) اعلام کرد: در راستای مسئولیت های اجتماعی و با رویکرد آموزش و ترویج روحیه کار آفرینی در میان دانش آموزان و ایجاد بستری برای شکوفایی کسب و کارهای خلاق و نوآورانه و تاثیرگذاری این قشر از جامعه بر تصمیم گیری خانواده ها ، نخستین رویداد مسابقات کسب و کار تمام دانش آموزی (بومی نو) را با همکاری طرح ملی کآشف و حمایت معنوی دانشگاه تهران برگزار می نماید .

  همانطور که در بنر این رویداد مشاهده می فرمایید ، مسابقات مذکور از فردا 21 اردیبهشت ماه آغاز و روز جمعه 22 اردیبهشت ماه به پایان می رسد.

   

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: چهار شنبه 20 ارديبهشت 1396برچسب:کسب و کار,تجارت,استارت آپ دانش آموزی,
 • چین به‌زودی در اقتصاد دیجیتال از امریکا پیشی خواهد گرفت

  در سال‌های اخیر با تغییر استراتژی بازارهای اقتصادی و حرکت به سوی تکنولوژی‌های جدید، دیجیتال‌سازی اقتصاد گسترش چشمگیری داشته است.گزارش‌ها حاکی از آن است که درآمد چین در بازار دیجیتال به 900میلیارد دلار در سال 2019 برسد.

  اقتصاد دیجیتال چین

   

  در آخرین گزارش به دست آمده، توسعه رقابتی کسب ‌وکار و تجارت الکترونیک در قدرت‌های اصلی دیجیتال در جهان مورد بررسی قرار گرفته است. در این گزارش، به نوسان‌های رشد تجارت B2C در امریکا، چین و 5 کشور عضو اتحادیه اروپا طی سال‌های 2016و 2017 همچنین پیش‌بینی رشد این بازار تا سال 2019 پرداخته شده است. طبق گزارش‌های به دست آمده، چین و امریکا بیشترین رقابت را در تجارت الکترونیک دارند و بالاترین درصد فروش آنلاین را در دو سال اخیر به خود اختصاص داده‌اند. درآمد بازارهای دیجیتال در آغاز سال 2016 در امریکا رقمی کمتر از 600 میلیارد دلار بود که این درآمد در چین چیزی حدود 500 میلیارد دلار برآورد شده است. امریکا در یک سال گذشته با فاصله بسیار اندکی از چین، رتبه اول درآمد بازارهای دیجیتال را در جهان به خود اختصاص داده است.

   

  همانطور که گفته شد 5 کشور عضو اتحادیه اروپا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند با اینکه از مهم‌ترین بازارهای تجارت الکترونیک در اروپا هستند اما نقش قابل‌توجهی در این رقابت ندارند. بسیاری از سایت‌های موفق با شناخت صحیح از این نوع معاملات تجاری توانسته‌اند ارتباط موثری بین تجار و فعالان اقتصادی در جهان ایجاد کنند. تجارت الکترونیکی تحولی است که در عرصه تجارت و اطلاعات ایجاد شده که برای گسترش و پذیرش آن لازم است که پیش‌نیازهای رشد این تکنولوژی مهیا شود.

   

  آن طور که در سایر گزارش‌ها عنوان شده، یکی از عوامل توسعه‌دهنده اقتصاد دیجیتال چین، حمایت از کسب‌وکارهای جدید است که باعث شده، غول‌های مهم فناوری و تجارت همچون «علی‌بابا»، «تنسنت» و «بایدو» علاوه بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی این کشور، مانع ورود شرکت‌های مشابه خارجی به بازار داخلی چین شوند. این کشور از سال 2015 برنامه‌های بسیاری را ارائه داده که با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی اینترنتی به تسهیل خدمت‌رسانی می‌پردازد. طبق داده‌های این گزارش، مشخص است که چین در پیشبرد این برنامه‌ها بسیار موفق ظاهر شده است.

   

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: دو شنبه 11 ارديبهشت 1396برچسب:اقتصاد چین , تجارت الکترونیک , تجارت , بازاریابی,
 • ضررهای بازاریابی شبکه ای

  بسیاری از ما با واژه بازاریابی شبکه ای (با بازاریابی هرمی متفاوت است) آشنا هستیم. تعداد خیلی زیادی از ما هم حداقل یک بار برای عضویت و فعالیت در شرکت های مرتبط با بازاریابی شبکه ای دعوت شده ایم. اما اینکه چرا چنین مطلبی در کلیک منتشر می شود را در ادامه بخوانید.

  اواسط دهه هشتاد که علیرغم محدودیت های بسیار، زمان اوج گیری بازاریابی شبکه ای در ایران بود، فعالین این حوزه در توضیح فعالیت های خود از نام تجارت الکترونیک، بازاریابی آنلاین و اصطلاحات مربوط به این حوزه ها استفاده می کردند. اتفاقی که باعث شد تا چندین سال (و حتی تا به امروز) عده ای از مردم که با بازریابی شبکه ای درگیری داشتند و یا از طریق آن ضرر کرده بودند نسبت به مفهوم تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی هم حس مشابهی داشته باشند.

  تجربه شخصی نگارنده از جامعه ای که مخاطبان اصلی فروش اینترنتی و تجارت الکترونیک هستند به وفور از وجود چنین دیدگاهی در بین مردم حکایت دارد. “لحظه ای که افرادی سراغ شغلت را می گیرند و بعد از بازگو کردن اینکه در حوزه تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنی، اکثرا می گویند: گلو کوئست و اینا؟”

  اما بیایید بررسی کنیم که چقدر این مسئله صحت داشته است؟ آیا فعالیت در شرکت های فعال بازاریابی شبکه ای تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی است؟

  در ابتدا لازم است تا تعریفی واحد از تجارت الکترونیک داشته باشیم. تعریف زیر به نقل از صفحه مقاله تجارت الکترونیک در ویکی پدیای فارسی است:

  تجارت الکترونیک (به انگلیسی: Electronic commerce) فرایند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت است.

  البته تعاریف دیگری هم برای تجارت الکترونیک وجود دارد. مانند استفاده از لوازم و ابزار الکترونیک مانند تلفن، فکس، کامپیوتر و . . . در فرآیند تجارت.

  با نگاه به تعاریف بالا و همچنین با توجه به این که در فرآیند بازاریابی شبکه ای، افراد از طریق وب سایت شرکت ها اقدام به ثبت سفارش و مشخص شدن جایگاه خود می کردند (و می کنند) به نظر می آید می توان بخشی از آن را به عنوان تجارت الکترونیک در نظر گرفت. اما آیا معرفی بازاریابی شبکه ای به عنوان تجارت الکترونیک آیا ضروری بود؟ آن هم با دانستن فضای منفی که اغلب در جامعه در مقابل آن قرار داشت.

  هم زمانی این موضوع با راه اندازی فروشگاه های اینترنتی اولیه در کشور، باعث شد تا بسیاری از مردم در تعامل با آن ها دچار اشتباه شوند و استقبال چندان گرمی از آن ها نداشته باشند. البته قدرت گرفتن اینترنت در کشور توانست به این ذهنیت سازی منفی تا حد بسیار زیادی غلبه کند؛ به طوری که امروز شاهد رشد بسیار زیاد شرکت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک موفق هستیم.

  حالا به بررسی بحث بازاریابی شبکه با بازاریابی اینترنتی می پردازیم. آیا بازریابی شبکه ای را می توان با بازاریابی اینترنتی برابر دانست؟ پیش از هر چیز تعریفی واحد و مورد توافق اکثر کارشناسان را در مورد بازاریابی اینترنتی بیان می کنیم.

  به استفاده از اینترنت در فرآیند بازاریابی، بازاریابی اینترنتی گفته می شود، به صورتی که مخاطبان زیادی در معرض پیام بازاریابی باشند.

  حالا با توجه به تعریف بالا، آیا در فرآیند بازاریابی شبکه ای از اینترنت استفاده می شود؟ توجه داشته باشید که در اینجا بحث در مورد فرآیند خرید و فروش نیست و صرفا در ارتباط با رسیدن پیام بازاریابی به مخاطبین یک کسب و کار صحبت می کنیم. پس عملا نتیجه می گیریم بازاریابی شبکه ای هیچ ارتباطی با بازاریابی اینترنتی ندارد، مگر این که کار جذب نفرات جدید در سیستم ها کاملا از طریق تبلیغات اینترنتی و موارد دیگر بازاریابی اینترنتی انجام گیرد که طبق تجربه به دست آمده از بازاریابی شبکه ای در ایران، افراد در این سیستم ها از به کارگیری روش های عمومی منع می شوند.

  هدف این مطلب، بررسی نقاط ضعف و قوت و یا تایید یا رد کردن بازاریابی شبکه ای و افراد فعال در آن نیست. بلکه دلیل اصلی نگارش آن بررسی ضرری بود که برای سالیان متوالی باعث به وجود آمدن نگاه منفی افراد از سطوح مختلفی شغلی و تحصیلی به تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی بود، آن هم به دلیل گناهی که متوجه هیچ کدام از فعالین این دو حوزه نبود.

  بی تردید با گذشت زمان و بالا رفتن آگاهی مخاطبان نسبت به موضوعات مطرح شده نیاز به بررسی و تاکید بیشتر وجود نداشته باشد و فقط می توان امیدوار بود که با قانونی شدن فعالیت بازاریابی شبکه ای در کشور، شاهد ضربه های اغلب ناخواسته به فعالیت های قانونی دیگر، از سوی علاقه مندان این حوزه نباشیم

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: سه شنبه 3 اسفند 1395برچسب:,
 • ۸ گرایش که بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۷ را شکل می دهند

  دوباره این موقع از سال رسید که زمان بین مهمانی های سال نو میلادی و خرید برای سال جدید است و طراحان اینترنتی دوباره شروع کرده اند تا برای اقدامات سال بعدی و ویژگی های آینده اینترنت ایده پردازی کنند.

  اگر هنوز برای برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی خود در سال ۲۰۱۷ نقشه نکشیده اید، توصیه می کنیم که اول این ۸ گرایش را مطالعه کنید. بازاریابی محتوا به سرعت در حال شکل گیری است که بیشتر به دلیل سرعت تغییرات در دنیای مجازی است. به همین دلیل نیاز داریم که از پیش حتی برای سال ۲۰۱۸ تجارت خود بر پایه بازاریابی محتوا هم برنامه داشته باشیم.

  • بازاریابی محتوا در حال پیشرفت است:

  خبر خوب این است که ۶۲ درصد از بازاریاب های محتوایی B2B امسال بسیار موفق تر از سال گذشته در مورد بازاریابی محتوایی خود عمل می کنند. ۶۳ درصد از بازاریاب های محتوایی B2C هم می گویند که نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشته اند. این میزان از پیشرفت در طی یک سال بسیار خوب است. چرا که در سال گذشته حدود ۳۰ درصد از بازاریاب ها اذعان می کردند که بازاریابی محتوایی برایشان موثر بوده است. اما همان طور که گفته شد، امسال بیشتر بازاریاب های محتوایی معتقد بودند که نتایج خوبی را از بازاریابی محتوایی گرفته اند.

  واضح است که این نکته خبر خوبی محسوب می شود، اما این اتفاق وقایعی را در پی خواهد داشت که باید برای آن آماده باشید. هرچه بازاریابی محتوایی موفق تر می شود، نیاز به صرف بودجه بیشتر و به کارگیری کارمندان بیشتر است. به علاوه رقابت در این عرصه سخت تر شده و حتی شاید این رقابت از سایر انواع بازاریابی هم شدیدتر شود.

  با این وصف، اگر در زمانی که شرکت شما سعی دارد بازاریابی محتوایی خود را تقویت کند، اوضاع بین تیم های بازاریابی رقابتی شد، شوکه نشوید!

  • بیشتر شدن استفاده از دستگاه های همراه

  واضح است که طی یکی دو سال اخیر، میزان استفاده کاربران از تلفن همراه برای انجام امور اینترنتی بسیار بیشتر شده است. تعداد بسیاری از مردم ترجیح می دهند که محتوایی را که تولید می کنید، بر روی دستگاه های همراه بخوانند تا بر روی دسکتاپ. خب آیا شما تا به حال بر روی گوشی همراه یا تبلت محتوای سایت تان را دیده اید؟ سعی کرده اید که یک صفحه را دانلود کرده یا حتی یکی از پست های بلاگتان را روی گوشی یا تبلت بخوانید؟ اگر این کار را بکنید و احساس کنید که این کار گیج کننده یا دشوار است، مطمئن باشید یک جای کار می لنگد!

  در حقیقت، اگر سعی کنید محتواهای تولید شده توسط شرکتتان را به سمتی ببرید که بر روی دستگاه های همراه هم به خوبی قابل اسفاده باشند، کار هوشمندانه ای کرده اید. اگر بتوانید رقیبانتان را بررسی کنید تا ببینید آن ها چقدر خوب این کار را انجام داده اند که کار بزرگ تری هم کرده اید. حتما می توانید حدس بزنید که یک تلفن همراه از چه طریقی کار می کند؟ درست است اپلیکیشن ها در تلفن همراه حرف اول را می زنند. خب شما اپلیکیشن خودتان را طراحی کرده اید؟

  • اهمیت فیسبوک

  حتما شما هم این جمله را شنیده اید که فیسبوک در حال بلعیدن تمام اینترنت است. هرچند که این جمله خیلی بلندپروازانه است اما یک حقیقت درباره فیسبوک وجود دارد و آن این که فیسبوک دنیای عظیمی از مصرف محتوا، به اشتراک گذاری محتوا و کشف محتوا است.

  با وجود این که فیسبوک در ایران کمی رها شده است، اما هنوز در سال ۲۰۱۶ پرطرفدار ترین پلتفرم شبکه اجتماعی دنیا  برای مشاغل کوچک است حتی با این که میزان استفاده از آن طی یک سال اخیر در دنیا کاهش یافته است.

  شاید هنوز هم افرادی باشند که متوجه قدرت و عظمت فیسبوک نباشند. انتشارات (از جمله کسانی که برندها را منتشر می کنند) مقالات فوری فیسبوک را با نتایج دیگری ترکیب می کنند. و واقعیت این است که این پلتفرم نوعی پلتفرم “پول بده تا وارد شوی” محسوب می شود.

  • محتوای بصری

  محتوای بصری به موضوعی بنیادی برای وب سایت ها بدل شده است و تعداد بسیار زیادی از پلتفرم های شبکه اجتماعی هستند که تم اصلی آن ها از تصویر تشکیل شده است. مانند اسنپ چت، اینستاگرام و پینترست. اینستاگرام تنها محلی برای تازه کارها یا افراد خلاق نیست. حتی بسیاری از شرکت های مدیریت ابداع B2B هم در اینستاگرام حضور فعال دارند.

  اگر هنوز در بازاریابی خود، جایی را برای استفاده از قدرت تصاویر در نظر نگرفته اید، الان وقت شروع است.

  اما چطور باید این کار را شروع کنید؟ از یک عکاس حرفه ای برای ثبت صدها تصویر از شرکت، محصولات و مشتریان خود استفاده کنید. سپس برای خودتان هم یک اکانت شخصی در کانوا یا استنسیل بسازید.

  • محتوای ویدیویی

  ویدیو نیز مانند عکس هسته اصلی تجربه اینترنتی را تشکیل می دهد که تمامی پلتفرم های به نوعی با آن درگیر شده اند. یوتیوب، اسنپ چت، آپارات یا حتی فیسبوک، اینستاگرام و تلگرام هم آپشن های به اشتراک گذاری ویدیو دارند و در تلاش هستند تا این امکان را تقویت کنند. خود زوکربرگ در این مورد گفته است: به عقیده من ویدیو نوعی گرایش عظیم است که درست به اندازه اختراع تلفن همراه تاثیرگذار و تعیین کننده است.

  حتی طبق داده های آماری، بیشترین میزان مصرف اینترنت در جهان در ارتباط با رد و بدل کردن ویدیو بوده است.

  • محتوای تولید شده توسط کاربر

  باور کنید یا نه ۸۵ درصد از مردم به محتوایی که توسط افراد عادی دیگر تولید می شود، بیشتر اعتماد می کنند تا محتوایی که توسط خود برند تولید شده باشد.

  اعتماد مانند فوت آخر کوزه گری در بازاریابی محتوایی است. به بیان دیگر، ما تمام مسیر بازاریابی محتوایی را طی می کنیم تا اعتمادسازی کنیم. پس حالا که محتوای تولید شده توسط مردم موثرتر از محتوای تولید شده توسط خود برند است، وقت تغییر تاکتیک رسیده است.

  محتوای تولید شده توسط کاربر می تواند در شکل های مختلفی مثل به اشتراک گذاری های اجتماعی، بازبینی، نظرات و حتی در ویدیوهای یوتیوب و آپارات تولید شود.

  ممکن است این محتوا یک چیز کاملا جدید باشد اما نیازی هم به این نیست. این موضوع می تواند تنها بازاریابی افراد بانفوذ باشد؛ منظور از افراد بانفوذ کسانی است که در شبکه های اجتماعی تعداد دنبال کنندگان زیادی داشته و می توانند بر روی این دنبال کنندگان تاثیر زیادی بگذارند.

  اما نکته جالب درباره اهمیت دادن به این بخش از بازاریابی محتوا این است که هر مشتری کوچک شرکت شما می تواند یک فرد بانفوذ کوچک باشد که تجربه اش از خرید از شما، می تواند تعداد دیگری را به سمتتان روانه کند.

  • پیشرفت اهمیت دارد

  درست است که مدت زمانی طول کشید اما بازاریاب های محتوایی بالاخره از پشت تقویم های همیشگی شان بلند شده اند و شروع کردند به این که پیشرفت در تولید محتوا را در اولویت خود قرار دهند.

  بازاریاب های محتوایی در حال ایجاد سیستم هایی برای تغییر فرمت محتواهای کنونی و بازنشر آن و یا هر دو هستند.

  به بیان دیگر، همه ما نیاز داریم که به سمت بازاریابی محتوایی برویم که چیزی متفاوت از صرفا تولید محتوا است. بازاریابی محتوایی ابزار قدرتمندی است و به احتمال زیاد به ما کمک خواهد کرد تا موفقیت های بزرگ تری را به دست آوریم.

  مزیت دیگر بازاریابی محتوایی این است که از تبلیغات خشک تاثیرگذارتر است. در واقع اصلا بازاریابی محتوایی به این دلیل ایجاد شد که تبلیغات دیگر پاسخگوی نیاز ما نبود. اما الان با سمت تبلیغات بر می گردیم تا محتوایی را که تولید کرده ایم توسعه داده و معرفی کنیم. چرا که تنها تولید و انتشار محتوا هم پاسخگوی نیاز ما نخواهد بود.

  شاید برای شما عجیب باشد اما این روش ادغامی جواب می دهد! بسیاری از بازاریابان موفق محتوایی برای توسعه و انتشار محتوایی تولیدی شان هزینه صرف تبلیغات می کنند.

  • شخصی سازی

  هرچه موفقیت بازاریابی محتوایی افزایش می یابد، بیشتر حالت رقابتی پیدا می کند. مفهومی به نام “شوک محتوایی” در حال حاضر باعث شده است تا ما سعی کنیم تا محتواهای وسیع تری نسبت به چیزی که مخاطبان مان قادر به جذب آن هستند، تولید کنیم. اما این تنها یک بخش از رقابت است؛ در حال حاضر ما به دنبال راه جدید هستیم تا بتوانیم قدرت بیشتری به دست آوریم که شاید شخصی سازی همین راه باشد.

  شخصی سازی به معنی چیزی بیشتر از استفاده از نام مشتریان در قسمت های مختلف پلتفرم است. بلکه مننظورمان از شخصی سازی در این جا به مفهومی عظیم تر و در حد توصیه های شخصی شده برای افراد ، اپلیکیشن های شخصی و مانند آن است که کاربر را به کشف تجربه ای جدید با توجه به روحیه و خواسته هایش دعوت کند. مشتریان می دانند که ما از اطلاعاتشان استفاده می کنیم پس به طور فزاینده ای از ما انتظار دارند که در ازای این اطلاعاتی که به ما داده اند، چیزی به دست آورند.

  نتیجه گیری

  شاید در نگاه اول این حجم ا زداده برایتان عجیب و سخت به نطر برسد و فکر کنید که در این جا درباره بازاریابی محتوایی اغراق کرده ایم. واقعیت این است که هرچیزی درباره بازاریابی محتوایی توسط دو چیز تعریف می شود: فناوری و مخاطب!

  و اگر قرار باشد از این بین، یکی را انتخاب کنیم، قطعا انتخاب ما باید مخاطب باشد.

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: سه شنبه 3 اسفند 1395برچسب:,
 • نقش یک متخصص داده چیست

  اهمیت رو به رشد تجزیه و تحلیل داده در کسب و کار منجر به بکارگیری گسترده متخصصان علوم داده شد. شرکت های بسیاری برای پیش بینی آینده مشتاق دانستن خبرهایی پنهان از درون داده های خود هستند.
  تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می تواند کسب و کارها را تغییر دهد. در حالی که بازاریابی و فروش در این حوزه هنوز در دوره های ابتدایی آن است، اما قبلا شرکت هایی که بر روی فناوری تمرکز ندارند به اهمیت متخصصان علوم داده در هییت مدیره خود پی بردند.
  استفاده از داده ها، نه تنها منجر به درک بهتر مشتریان و محصولات می شود، بلکه می تواند باعث تصمیم گیری سریع تر و سازمان یافته تر می شود. تجزیه و تحلیل داده ها مستلزم پیدا کردن یک منبع داده است، سپس پاکسازی و انتقال آن به یک انبار داده مبتنی بر ابر که هر فردی بتواند به آن ها دسترسی داشته باشد و روی انواع دستگاه ها در هر زمان بتواند با آن ها کار کند.
  متخصصان داده در تجزیه و تحلیل داده های پیچیده با ویژگی های مختلف از یادگیری ماشین، انواع مختلف رگرسیون و آزمون های A/B استفاده می کنند. این علم تنها با ریاضیات آمیخته نشده است، بلکه به تخصص در بصری سازی و تجسم داده ها نیز سر و کار دارد.
  موضوع مهم این است که امروزه در شرکت های بزرگ یک تیم از متخصصان داده وجود دارد که بر روی کسب و کار به صورت حرفه ای کار می کنند و از داده ها تصاویری جالب در مورد فرهنگ، نظریات و علاقمندی های مشتریان را بدست می آورند. در واقع روند رو به رشد تولید داده، باعث شده است که متخصصان داده بتوانند بسیاری از انواع مختلف مسایل پیچیده را حل کنند.
  در واقع ، می توان گفت که متخصصان داده، دانشمندان موشک در دنیای دیجیتال هستند و نقش این افراد همانند تاثیر گسترش افقی داده در عملکرد سراسر محیط کسب و کار است.

  به طور کلی، یک شرکت دیجیتال دارای سه رکن است:(۱) زیر ساخت فناوری اطلاعات، ابزارها و پلتفرم ها؛(۲) مراحل و روش ها و توسعه سریع؛ (۳) داده های شرکت. نقش مدیر متخصص داده با نقش مدیر ارشد اطلاعات متفاوت است و این سه رکن آن تفاوت ها را نشان می دهد.
  نقش مدیر متخصص داده است که بتواند سیل ورودی داده را مدیریت کند. آن ها باید اطمینان حاصل کنند که داده های ورودی و تجزیه و تحللی بر روی آن ها بتواند بینشی عملی به ذینفعان کسب و کار ارائه دهد. طراحی و نگهداری یک زیرساخت داده مبتنی بر استانداردها برای دپارتمان های مختلف سازمان بالاخص دپارتمان های فروش، بازاریابی و امور مالی بسیار مهم است.
  خب یک متخصص داده در کدام جایگاه شرکت باید قرار گیرد تا موفقیت بیشتری حاصل شود؟
  این مورد بستگی به اندازه و سلسه مراتب یک کسب و کار دارد. برای شرکت های کوچکتر، متخصص داده اغلب در تیم حوزه فناوری قرار می گیرند. اما در سازمان های بزرگتر باید برای متخصص داده یک وظایف و جایگاه مجزا تعریف کرد.
  متخصص داده، یک نقش جدید نیست، ولی ایجاد مدیر متخصص داده نشان دهنده آن است که قابلیت های اجرایی در نوک قله راه حل های داده های بزرگ است.
  برا رسیدن به نوآوری، سرعت از اهمیت خاصی برخوردار است و افزایش قابیت تجزیه و تحلیل داده های یک کسب و کار کلید سرعت است. به همین دلیل می توان گفت که مدیران متخصص داده فعال کننده های نوآوری های نسل بعدی مانند الگوریتم یادگیری ماشین، توسعه محصولات مستقل و پیش بینی های دقیق مالی هستند که البته همه این ها توسط داده های بزرگ قدرت داده می شود.
  در حالی که شرکت های مختلف در اندازه ها و مراحل مختلف اتخاذ داده های بزرگ ممکن است همیشه برای یک متخصص داده آماده نباشند، اما ارزش داده ها برای همه کسب و کارها در حال رشد نمایی است. ممکن است آوردن یک متخصص داده در هییت مدیره یک سازمان بهترین روش برای به تصویر کشیدن عمق داده ها برای به حداکثر رسانی سود کسب و کار است.

 • نوشته : سپیده
 • تاریخ: سه شنبه 3 اسفند 1395برچسب:,
 • صفحه قبل 1 صفحه بعد


  nalbandan

  سپیده

  nalbandan

  http://nalbandan.ir

  تجارت اینترنتی

  4 دلیل عدم رشد و رونق تجارت الکترونیک در ایران

  تجارت اینترنتی

  به وبلاگ من خوش آمدید در دنیای امروز اگر حرفه ایی از سنتی گرایی به الکترونیکی روی نیاورد منقرض خواهد شد

  تجارت اینترنتی